5K

Age Group Results

June 01, 2019

Men: Top Finishers0- 01-1415-1920-2425-2930-3435-3940-4445-4950-5455-5960-99
Women: Top Finishers0- 01-1415-1920-2425-2930-3435-3940-4445-4950-5455-5960-99

Top

Male Overall Winners

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 CURT WALKER 987 1 20:04.9 6:28/M
 2 ALEX BOWSER 495 2 22:26.8 7:14/M
 3 JIM DAVIS 1580 3 23:21.5 7:32/M
Top

Female Overall Winners

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 REBECCA AUSTIN 1083 4 23:25.1 7:33/M
 2 ANNA PAINE 1982 6 24:20.8 7:51/M
 3 JENNIFER BARTEK 1086 7 24:22.5 7:52/M
Top

Male No Age Given

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 RYAN PARKIN Brian's Team 1921 92 36:27.4 11:45/M
Top

Female No Age Given

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 MICHELLE GUERRIERO Coolidge 1690 57 32:09.0 10:22/M
 2 BARBARA HAWKINS Coolidge 1695 61 32:18.0 10:25/M
 3 ELIZABETH JONES Coolidge 1771 125 42:01.4 13:33/M
 4 AMELIA JONES Coolidge 1756 127 42:02.7 13:34/M
 5 ABEER SAMAAN 491 179 55:07.8 17:47/M
Top

Male 14 and under

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 LANDON GRODZICKI 998 12 25:48.3 8:19/M
 2 JOHNNY MORRIS T-Hawks 1798 13 25:53.2 8:21/M
 3 COLIN BEDOLLA 1090 14 25:59.1 8:23/M
 4 IAN HETHERINGTON Coolidge 1699 17 26:51.4 8:40/M
 5 RICHIE DENSEL 1622 18 27:02.3 8:43/M
 6 VARUN GANESH 1684 22 28:05.7 9:04/M
 7 CHARLIE DAVIDEK 496 23 28:08.4 9:05/M
 8 MASON GRODZICKI Coolidge 1689 26 28:53.7 9:19/M
 9 JEREMY IACOBAN Coolidge 1705 29 28:58.2 9:21/M
 10 ROWAN SIMRAK CCA Running Club 1943 35 29:26.3 9:30/M
 11 CONLEY POOLE 1927 41 30:28.4 9:50/M
 12 RUDRA JAYARAMAN CCA Running Club 1743 63 32:33.6 10:30/M
 13 CONNOR SZYPULA 1953 66 32:46.9 10:34/M
 14 CALVIN PETTIES 1998 72 33:31.0 10:49/M
 15 MAXWELL MUSALLAM CCA Running Club 1818 73 33:34.4 10:50/M
 16 OLLI SYLAJ Coolidge 1951 77 34:04.7 10:59/M
 17 DEREK GILLIES Coolidge 1688 79 34:14.4 11:03/M
 18 JAMES DRISKELL Coolidge 1627 81 34:31.7 11:08/M
 19 HARSHPREET GREWAL 205 98 37:31.5 12:06/M
 20 JACKSON ZIEMBROSKI 1977 103 38:46.8 12:30/M
 21 JADIAN MARIAN Coolidge 1789 105 38:59.4 12:35/M
 22 DAMON HENRY Coolidge 1697 107 39:03.1 12:36/M
 23 CAMERON MCPHERSON 1794 115 40:56.1 13:12/M
 24 EVAN KISELEWSKI 996 133 43:11.7 13:56/M
 25 SHASHANK MURALIDHARAN 1814 136 43:21.5 13:59/M
 26 TANNER GIBBS 1686 137 43:21.8 13:59/M
 27 KYLE BRUNETTE Coolidge 1099 143 43:58.0 14:11/M
 28 EVAN KACZMARCZYK 1772 144 43:59.8 14:11/M
 29 LANDYN KUPSKI Coolidge 1778 152 44:53.4 14:29/M
 30 ALEX MUI Coolidge 1800 153 44:53.6 14:29/M
 31 CONOR BOW Coolidge 1096 156 45:02.7 14:32/M
 32 RITVIK TERA 991 159 46:43.1 15:04/M
 33 CHRISTIAN FONTAINE T-Hawks 1681 161 48:00.7 15:29/M
 34 SHAE PATEL Coolidge 1923 174 53:10.1 17:09/M
 35 JUSTIN SAMAAN Coolidge 1935 175 53:20.7 17:12/M
Top

Female 14 and under

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 CHARLOTTE MAHON CCA Running Club 1785 16 26:48.8 8:39/M
 2 GABRIELLA YANCURA Coolidge 1975 30 29:00.3 9:21/M
 3 CLAIRE BEDOLLA CCA Running Club 1089 33 29:24.3 9:29/M
 4 ELIZABETH PAINE 419 34 29:25.6 9:29/M
 5 VICTORIA BIENIEWICZ 1095 36 29:28.3 9:30/M
 6 HAILEY SELL CCA Running Club 1940 45 31:12.7 10:04/M
 7 AMY MUI Coolidge 1812 47 31:14.3 10:05/M
 8 ELLA DAWSON 993 49 31:20.1 10:06/M
 9 RUDY WINSTONLEY 994 51 31:27.6 10:09/M
 10 ADRIANA WYNN 1972 62 32:22.2 10:26/M
 11 GRACIE BURTON CCA Running Club 1112 68 33:19.0 10:45/M
 12 WILLA WINSTANLEY 1966 71 33:24.2 10:46/M
 13 SHINAR CARLEY 988 75 33:51.3 10:55/M
 14 JODI BURGE 989 76 33:51.3 10:55/M
 15 VICTORIA SCOGGINS Coolidge 1936 78 34:07.1 11:00/M
 16 KENZIE SOKOLOWSKI Coolidge 1948 80 34:16.0 11:03/M
 17 AUBREY SEITER Coolidge 1938 85 35:15.8 11:22/M
 18 ADI SPITSBERGEN 1984 86 35:27.0 11:26/M
 19 ALEXIS PRIEBE 1929 101 38:24.6 12:23/M
 20 ALEXIS DELONIS Coolidge 1600 117 41:31.9 13:24/M
 21 SHAYLA WENDT 475 118 41:34.9 13:25/M
 22 MEGAN KISELEWSKI Coolidge 1777 124 41:59.7 13:33/M
 23 MADELINE LACOMBE Coolidge 1779 126 42:01.9 13:33/M
 24 GRACE IACOBAN Coolidge 1704 128 42:03.9 13:34/M
 25 KEIRA FONTAINE T-Hawks 1683 130 42:30.6 13:43/M
 26 EMILY KISELEWSKI 997 134 43:12.1 13:56/M
 27 ZOEY WOELKE Coolidge 1967 139 43:34.2 14:03/M
 28 MEERA SNIDHAR Coolidge 1946 146 44:10.9 14:15/M
 29 ELISA BARTON Coolidge 1087 147 44:12.3 14:15/M
 30 KAYLA WILCOX Coolidge 1965 149 44:14.4 14:16/M
 31 AVNEET KANWAR 990 162 48:38.0 15:41/M
 32 ADITI BHAGAT CCA Running Club 1093 163 49:07.1 15:51/M
 33 THEA ABESAMIS Coolidge 1062 168 51:48.7 16:43/M
 34 OLIVIA PERRY Coolidge 1925 169 51:52.4 16:44/M
 35 EMMA COOK Coolidge 1575 180 55:10.4 17:48/M
 36 ISLA BARNES Coolidge 1085 181 55:13.9 17:49/M
 37 TALIA COGGINS 1190 182 55:14.5 17:49/M
 38 GRACE MCPHERSON Coolidge 1795 183 55:16.6 17:50/M
 39 TORRENSE JACKSON 1741 195 1:06:42.1 21:31/M
Top

Male 15 to 19

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 NIK NABOZNY 981 82 34:34.9 11:09/M
Top

Female 15 to 19

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 LAUREN REMIJAN 1997 191 1:05:54.2 21:15/M
Top

Male 20 to 24

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 BILLY BONANNO 494 190 1:05:53.5 21:15/M
Top

Female 20 to 24

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 ASHLEY HENDERSON Livonia YMCA 1696 53 31:39.8 10:13/M
 2 ALYSSA REMIJAN 983 192 1:05:54.8 21:15/M
Top

Male 25 to 29

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 BILLY KEPPEN 500 122 41:52.8 13:30/M
Top

Female 25 to 29

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 ANDREA SAKSA 1933 10 25:03.7 8:05/M
 2 DANIELLE MORROW 1799 32 29:23.9 9:29/M
 3 REBECCA DAVIS 1586 106 39:00.5 12:35/M
 4 MEGAN NAULT 982 121 41:52.7 13:30/M
 5 RACHEL NUSSBAUM 1886 142 43:57.3 14:11/M
Top

Male 30 to 34

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 DAN IACOBAN Coolidge 1703 54 31:53.7 10:17/M
 2 RYAN MANN Coolidge 1786 155 45:02.2 14:32/M
Top

Female 30 to 34

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 KATIE ZAMMIT 1976 55 31:58.3 10:19/M
 2 EMILY WOOD 1968 60 32:13.9 10:24/M
 3 RACHEL TRAVERS CCA Running Club 1959 70 33:20.1 10:45/M
 4 PORSCHE CARLISLE Growth Works 1186 84 35:06.2 11:19/M
 5 NATALIE WYNN 1973 96 37:16.7 12:01/M
 6 AMY HUTCHERSON Livonia YMCA 1702 131 42:34.0 13:44/M
 7 KIMMY DUNLEAVY 499 173 52:13.6 16:51/M
Top

Male 35 to 39

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 BRIAN HUGHES 1701 5 23:33.8 7:36/M
 2 BRIAN COLES 1193 24 28:32.1 9:12/M
 3 BRANDON MCCULLOUGH 1792 27 28:54.4 9:19/M
 4 NATHANIEL PONDER Growth Works 1926 39 30:03.7 9:42/M
 5 KEN MACKINNON CCA Running Club 1784 42 31:04.0 10:01/M
 6 TEDDY ABESAMIS 477 170 51:56.9 16:45/M
Top

Female 35 to 39

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 ALLISON HERRST Growth Works 1698 20 27:37.7 8:55/M
 2 GRETCHEN COLES 1194 25 28:32.3 9:12/M
 3 ELISE BURTON CCA Running Club 1100 50 31:22.8 10:07/M
 4 CHRISTINE WOODLAND 1969 64 32:37.6 10:31/M
 5 KELLY SEITER Coolidge 1939 104 38:55.5 12:33/M
 6 AMY OPPIE 1917 119 41:47.6 13:29/M
 7 JACLYN FONTAINE T-Hawks 1682 129 42:30.5 13:43/M
 8 ANN WEBSTER Growth Works 1961 157 45:37.7 14:43/M
 9 JENNIFER SIMMONS 1942 194 1:06:41.3 21:31/M
Top

Male 40 to 44

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 JIM BIENIEWICZ 1094 38 29:36.5 9:33/M
 2 AARON TRAVERS CCA Running Club 1958 88 35:33.1 11:28/M
 3 ELIAS MUSALLAM 1817 145 44:01.6 14:12/M
Top

Female 40 to 44

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 JENNIFER BREES Coolidge 1098 59 32:11.6 10:23/M
 2 JENNIFER SZYPULA 1954 67 32:49.8 10:35/M
 3 DENA SPURLOCK 1949 69 33:19.7 10:45/M
 4 SARA KASPROWICZ 1776 83 34:50.2 11:14/M
 5 MELISSA DAVIS 1581 108 39:08.4 12:37/M
 6 KELLY GRODZICKI 995 109 39:19.5 12:41/M
 7 ALICIA DENSEL 1620 111 39:25.8 12:43/M
 8 KELLY POOLE 1928 112 39:40.4 12:48/M
 9 JAIME WHITE 1962 120 41:49.8 13:29/M
 10 JEWEL DELONIS Coolidge 1609 123 41:58.8 13:32/M
 11 DAWN HAMILTON 1691 138 43:22.0 13:59/M
 12 SARA SEGGIE 1937 141 43:42.4 14:06/M
 13 LISA BARTON Coolidge 1088 148 44:13.4 14:16/M
 14 KIM MIKONCZYK Coolidge 1796 150 44:38.4 14:24/M
 15 DARCY DAROCHA Growth Works 1579 160 46:43.4 15:04/M
Top

Male 45 to 49

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 TODD ZILINCIK 1979 21 27:42.6 8:56/M
 2 JAMES HERTEL 288 44 31:07.2 10:02/M
 3 WILLIAM O'REILLY 1918 52 31:34.8 10:11/M
 4 TIM PRIEBE 1930 74 33:43.4 10:53/M
 5 BRIAN SPITSBERGEN 984 87 35:32.1 11:28/M
 6 RADU IACOBAN 1981 93 36:34.0 11:48/M
 7 TED DAVIS 1592 114 39:49.7 12:51/M
 8 MICKEY MIKONCZYK Coolidge 1797 151 44:39.1 14:24/M
 9 MADHU SNIDHAR Coolidge 1945 176 53:38.7 17:18/M
Top

Female 45 to 49

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 CHRISTY LOISELLE 63 43 31:06.4 10:02/M
 2 CHERIE JAGODZINSKI 1742 56 32:03.5 10:20/M
 3 CHRISTA ZILINCIK 1978 99 37:34.5 12:07/M
 4 AMY FINGER Spitfire Training 1680 110 39:23.5 12:42/M
 5 LISA NABOZNY Team Transit 1869 113 39:47.7 12:50/M
 6 MARCIA SZABO 1952 132 42:44.9 13:47/M
 7 ANDREA GILLIES Coolidge 1687 154 45:00.0 14:31/M
 8 BETH LAWNICZAK Growth Works 1781 164 49:17.0 15:54/M
 9 JEN LOMBARDO 1782 166 51:46.3 16:42/M
 10 ABBY LAHTINEN Spitfire Training 1780 178 54:59.1 17:44/M
 11 STEPHANIE REECE 1931 185 58:17.6 18:48/M
Top

Male 50 to 54

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 JEFF WICKENS 1963 11 25:20.6 8:10/M
 2 RICH ISAACSON 985 19 27:13.3 8:47/M
 3 BOB PARKIN Brian's Team 1919 90 35:47.2 11:33/M
 4 STEPHEN ANDERSON ATC 1082 94 36:35.2 11:48/M
 5 BRADLEY MAY Growth Works 1791 140 43:34.7 14:03/M
 6 QUARAN KARRIEM 1775 167 51:46.4 16:42/M
Top

Female 50 to 54

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 KATHY WICKENS 1964 28 28:56.7 9:20/M
 2 MICHELE RICHMOND Coolidge 1932 46 31:14.1 10:05/M
 3 ANNE GLAB 60 187 1:00:19.8 19:27/M
 4 SARAH VISTAKOS ATC 1960 188 1:04:31.2 20:49/M
Top

Male 55 to 59

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 ROGER BURGESS 1000 9 24:45.8 7:59/M
 2 ROBERT NENCIARINI 1880 65 32:44.1 10:34/M
 3 JIM KEPPEN 501 171 52:12.9 16:50/M
Top

Female 55 to 59

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 CAROL ZUNIGA 1980 58 32:11.3 10:23/M
 2 SHARON MACKENZIE Spitfire Training 1783 95 36:46.3 11:52/M
 3 PEGGY HARRIS Spitfire Training 1694 97 37:30.5 12:06/M
 4 KATIE KEPPEN 953 172 52:13.0 16:51/M
 5 KATHLEEN MCINTYRE 1793 177 54:46.8 17:40/M
 6 PHYLLIS FAIRGRIEVE 1678 184 56:13.9 18:08/M
Top

Male 60 and over

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 DALE YAGIELA 1974 8 24:37.8 7:56/M
 2 SAM ALLEN 174 15 26:48.1 8:39/M
 3 KURT HILBRECHT Livonia YMCA 1700 31 29:15.1 9:26/M
 4 FREDERICK VANHALA 463 37 29:35.3 9:33/M
 5 PAUL CAMPBELL ATC 1175 48 31:15.6 10:05/M
 6 STEVE BOYAK Brian's Team 1097 89 35:36.8 11:29/M
 7 MIKE CAMPBELL 1173 100 38:17.7 12:21/M
 8 SPIRO KARRAS 1774 102 38:26.3 12:24/M
 9 HILORY EARLLEY 1983 158 46:28.6 14:59/M
 10 GEORGE RINGSTAD 302 165 49:41.9 16:02/M
 11 TIM FAIRGRIEVE 1679 193 1:05:56.0 21:16/M
Top

Female 60 and over

 Total
 PlaceNameTeamBib NoOverallTimePace
 1 CHARLENE TREVINO 992 40 30:18.3 9:46/M
 2 DIANE DUNN 986 91 36:02.9 11:37/M
 3 KATHLEEN RINGSTAD 377 116 41:01.7 13:14/M
 4 JUDY ADAMS 1080 135 43:20.9 13:59/M
 5 ELIZABETH CAMPBELL 2000 186 1:00:04.5 19:23/M
 6 JOANNE DADDOW Brian's Team 1576 189 1:04:50.6 20:55/M


  • Calendar

    << Nov 2019 >>
    MTWTFSS
    28 29 30 31 1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30 1